Historia

Chór Soli Deo istnieje przy I Liceum Ogólnokształcącym i parafii Św. Stanisława BM w Jaśle od 2006 roku. Inicjatorem powstania chóru był  ks. Andrzej Sroka. Nazwę dla chóru przejęliśmy z frontonu Kościoła Gimnazjalnego w Jaśle, dedykując nasz śpiew samemu Bogu. Niech On będzie uwielbiony przez młodzieńcze głosy i estetyczne doznania wiernych uczestniczących w uroczystych liturgiach, wieczorach modlitwy i koncertach. Jako chór mieszany śpiewamy pieśni w układzie czterogłosowym, uświetniając liturgie ważniejszych uroczystości religijnych i szkolnych w kościołach Jasła i powiatu. Chórem dyryguje mgr Monika Twarduś.

Poprzez dziesięcioletni okres istnienia chóru jego prezesami byli:  Agnieszka Dybaś, Katarzyna Pater, Michał Handzel, Alicja Pikul, Mateusz Wielgosz, Oliwia Augustyn, obecnie tę funkcje pełni Szymon Syzdek. Funkcja prezesa jest bardzo istotna i potrzebna. Prezes odpowiedzialny jest za kontakty z chórzystami oraz koordynowanie działań chóru.

Trzeba także wspomnieć o duchowym aspekcie chóru SOLI DEO. Każdy z członków chóru w większym lub mniejszym stopniu doznaje przeświadczenia, że muzyka w swej najszlachetniejszej wartości jest przeznaczona na chwałę Bożą,. Stąd nazwa chóru SOLI DEO zaczerpnięta została z frontonu kościoła Św. Stanisława i wskazuje że Ci młodzi ludzie śpiewając oddają cześć JEDYNEMU BOGU.

Podczas prób podkreśla się wartość muzyki liturgicznej, porównując ją do pieśni Aniołów stojących przed Panem, gdyż poprzez swoistą zdolność do pobudzania ludzi do uwielbienia i kontemplacji pozwala adorować Boga wraz z Aniołami,  czego nie może dać muzyka świecka- bez względu na jej piękno.  Wspólna modlitwa i adoracja Stwórcy  jednoczy członków chóru i  pozwala utrzymać właściwy kierunek jego działalności – a mianowicie oddawanie chwały Bogu.

Bardzo ważną aktywnością chóru SOLI DEO jest również wspólna modlitwa obecna podczas każdej próby chóru. Aspekt duchowy realizowany jest także poprzez comiesięczne Czuwania Modlitewne (zapraszamy w każdą pierwszą środę miesiąca do parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle). Chór przeżywa także swoje rekolekcje połączone z warsztatami muzycznymi.

Warsztaty muzyczne połączone z rekolekcjami odbywały się w poszczególnych latach w  2008r.  – Desznicy, 2009r.  – Ciężkowicach, 2010r.  – Zaczerniu, 2011r.  – Kotani, 2012r. – Desznicy, 2013r. – Zaczerniu, 2014r. – Lipinkach, 2015r. – Zaczernie

 

Efektem pracy chóru  jest liczny udział w konkurach i festiwalach chóralnych. Chór zdobywa wiele laurów w konkurach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wszystkie dyplomy zdobyte przez chór Soli Deo można obejrzeć w I Liceum Ogólnokształcącym w sali nr 15.  Warto wspomnieć te mniejsze i większe sukcesy chóru:

Sukcesy Chóru na przełomie 10 lat istnienia:

 1. II miejsce w XVII Konkursie Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” w Jaśle
 2. II miejsce  w VI Konkursie Kolęd i Pastorałek Obcojęzycznych w Kolbuszowej
 3. II miejsce  w Konkursie Piosenki „z tekstem” w Rzeszowie
 4. I miejsce  w V Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek Obcojęzycznych w Kolbuszowej
 5. Złote Pasmo w III Wojewódzkim Przeglądzie Chórów Szkolnych „W drodze do Betlejem” w Rzeszowie
 6. Wyróżnienie w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
 7. I miejsce w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (2011-01-09)
 8. I miejsce  w VI Podkarpackim Przeglądzie Chórów w Radymnie (2012-03-24)
 9. III miejsce w kategorii Chóry Młodzieżowe na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cracovia Cantans.(2012-06-02)
 10. III miejsce w XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2012-06-23)
 11. I miejsce i nagroda Grand Prix na II Głogowskich Spotkaniach Chóralnych w Głogowie Małopolskim. (2012-11-18)
 12. II miejsce  w XXII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”(2013-01-27)
 13. II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2013-03-15)
 14. I miejsce w XVII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2013-06-22) oraz Kryształowy puchar za wykonanie utworu „O vos omnes”
 15. II miejsce w XIX  Konkursie Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” w Jaśle (2013-12-19)
 16. I miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2014-01-11)
 17. III miejsce w XXIII Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w Myślenicach (2014-01-26)
 18. III miejsce w  XVI Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach (2014-05-10)
 19. Wyróżnienie na XX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu ( 2015-01-17)
 20. III miejsce w XXIV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej – „Kolędy i Pastorałki”(2015-01-31)
 21. I miejsce w III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz nagroda Grand Prix (2016-01-30)
 22. III miejsce w XXV  Festiwalu Pieśni Chóralnej – Kolędy i Pastorałki – Myślenice (2016-01-31)
 23. II miejsce w XXII Międzynarodowym Festiwalu „Cantate Deo” w Rzeszowie (2018-06-15)

 

W 2014 roku  Chór SOLI DEO z I LO w Jaśle podjął współprace z zespołem NEW DAY, którego liderem jest Rafał Boniśniak pochodzący z Lipinek. Została nagrana płyta zespołu NEW DAY, na której wystąpił chór SOLI DEO . W dniu 17 marca 2014 r. w Szymbarku został zrealizowany program i zostały nagrane teledyski do programu, który wyemitowała TV TRWAM.  W klimacie Afrykańskich chat, indiańskiego tipi, igloo, domu z Andów został zrealizowany teledysk do piosenki zespołu NEW DAY i Chóru SOLI DEO pt:  „Dzieci z miasta Wau”. Piosenka opowiada o dzieciach ulicy z Sudanu Południowego.

W 2015 roku chór SOLI DEO wraz z Zespołem Instrumentów Historycznych „Risonanza wydał płytę zatytułowaną „In Excelsis Deo” – Muzyka Bożego Narodzenia, która stanowi fragment koncertu który odbył się 4 stycznia w Kościele Św. Stanisława w Jaśle.


Nasz chór tworzą

  Monika Twarduś
  Monika Twarduś
  Dyrygent
  ks. Łukasz Mariuszyc
  ks. Łukasz Mariuszyc
  Były asystent
  Chórzyści
  Chórzyści
  Głos chóru
  ks. Andrzej Sroka
  ks. Andrzej Sroka
  Założyciel
Posłuchaj nas
Posłuchaj jubileuszowego koncertu z okazji pięciolecia chóru w 2012 roku